Nie sposób nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że szkło w dużej mierze zmieniło oblicze całej architektury. Dotychczasowe konstrukcje z cegły i betonu dzisiaj coraz częściej traktowane są jako pozostałości po minionych już dekadach. Szkło stało się synonimem nowoczesności, ale nie tylko ona sprawia, że jest tak bardzo cenione. Szklane tafle jako elementy konstrukcji są znacznie wdzięczniejszym materiałem niż beton. Wznoszenie takich budynków przebiega sprawniej, a efekty końcowe są zachwycające. Szklana architektura to domena naszych czasów, która sukcesywnie przenosi się również do branży wnętrzarskiej. Ogromne okna dają poczucie przestronności i wyposażają wnętrze w ogromne ilości światła naturalnego. Szklane ściany są z kolei synonimem nowoczesności, po którą chętnie sięgają właściciele powierzchni biurowych. Każde rozwiązanie posiada jednak zarówno szereg zalet, jak i mniej lub bardziej odczuwalne wady. Folia elektryczna na okno to przypuszczalnie jedyny sposób na to, by uporać się z wadami przeszklonych powierzchni. Co warto o niej wiedzieć?
Szklane budynki i przeszklone wnętrza prezentują się niezwykle estetycznie i nic dziwnego w tym, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązania. Problemy zaczynają się wtedy, gdy potrzebna jest chwila prywatności, a przezierna szyba za żadne skarby nie jest w stanie nam jej dostarczyć. Folia elektryczna w takich sytuacjach jest wartością na wagę złota. W mgnieniu oka zamienia przezroczystą taflę w matową, uniemożliwiając tym samym niepowołanym oczom zaglądać do konkretnego wnętrza. Możliwość zarządzania poziomem prywatności w miejscu pracy jest niezwykle ważna. Dzięki foliom tego rodzaju będzie można w dowolnym momencie zamienić zwykłą szybę w matową ścianę.
Smartglass, czyli szkło przełączalne znajduje zastosowanie w bardzo rozmaitych miejscach. Można śmiało powiedzieć, że w potężnych szklanych biurowcach jest niemal obowiązkowym elementem. Pracownicy takich miejsc bardzo cenią sobie możliwość „włączenia” trybu prywatności w dowolnej chwili. Warto dodać, że folie tego typu nie tylko zapewniają możliwość odgrodzenia się od reszty świata, ale również redukują szkodliwe działanie promieni UV i zapobiegają przedostawaniu się ciepła do wnętrza, co będzie miało kolosalne znaczenie zwłaszcza w porze letniej. Biorąc pod uwagę takie właściwości, nie sposób dziwić się temu, że folia elektryczna na okna do domu staje się coraz powszechniejszym wyborem wśród osób pragnących zapewnić sobie najwyższy poziom komfortu we własnych czterech kątach. Takie folie i w tym przypadku zapewniają prywatność, ale chronią również wnętrze przed dokuczliwym nagrzaniem i dostawaniem się promieni słonecznych. W branży wnętrzarskiej coraz chętniej sięga się po folię w przypadku projektowania nowoczesnych łazienek. To miejsce, w których wysoki poziom prywatności ma największe znaczenie. Zamontowanie takiej folii na szkle zasłaniającym kabinę prysznicową to bardzo estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie.
Folie fotochromatyczne odznaczają się nieco innymi właściwościami. Tego rodzaju folie przydają się przede wszystkim w miejscach przeszklonych, które są narażone na długotrwałe i męczące działanie promieni słonecznych. Można sobie wyobrazić, że takich miejsc nie brakuje w dobie szklanej architektury. Jak działają? Folia fotochromatyczna odznacza się wysokimi właściwościami samościemniającymi. Oznacza to, że reaguje ona na poziom natężenia światła wpadającego do wnętrza. Wraz z jego wzrostem, folia ciemnieje, blokując tym samym światło i gwarantując osobom znajdującym się w środku najwyższy poziom komfortu. Warto dodać, że folia tego typu doskonale blokuje odblaski, a także wykazuje się bardzo silną odpornością na działanie promieni UV. Doskonale sprawdzi się zarówno w domach z dachowymi oknami, na przeszklonych tarasach i oczywiście na każdej innej szklanej powierzchni, która jest narażona na działanie promieni słonecznych.